ORGA ESANS (KLASİK) 100 GR
ORGA ESANS (ASYA ÇİÇEĞİ) 100 GR
ORGA ESANS (GİZLİ BAHÇE) 100 GR
ORGA ESANS (EGZOTİK) 100 GR
ORGA ESANS (DENİZ ESİNTİSİ) 100 GR
ORGAKADIN ARTEMİS 6 ml
ORGAKADIN VENÜS 6 ml
ORGAKADIN HERA 6 ml
ORGAKADIN AFRODİT 6 ml
ORGAKADIN HELEN 6 ml
 ORGAKADIN KLEOPATRA 6 ml
ORGAERKEK APOLLO 6 ml
ORGAERKEK ARES 6 ml
ORGAERKEK CENTİLMEN 6 ml
ORGAKADIN ARTEMİS 30 ml
1 den 15 e 23 (2 sayfa) ürün gösteriliyor

Esans Nedir?

Çeşitli kokulu bitkilerden, ağaç kabuklarından, meyvelerden, hayvanlardan (misk keçisi, misk kedisi, amber balığı, kunduz)ve yapay olarak kimyasal maddelerden faydalanılarak çıkarılan ve bir takım farklı kimyasal işlemlerden geçerek elde edilen kokudur. Kalıcılığı farklı sürelerdedir. Bu süre kullanıma göre değişmektedir.

Esans Fiyatları

Çiçeklerden elde edilen esanslar oldukça pahalıdır. Bunun temelde iki nedeni vardır:

·         Hayvanların farklı yerlerinden (ağız salyası, kunduz arkası sıvısı gibi),ve doğada bulunan ağaç gibi materyallerden yapıldığı için zor elde edilir.

·         Nadir bulunan çiçeklerden de yapılabilir.

·         Çiçeklerin yapraklardan temizlenmesi zor ve zaman alır.

·         Bitkilerdeki kokulu yağ miktarı oldukça azdır. Örneğin iki bin kilo gül yaprağından ancak yarım kilo kadar gül esansı (gül yağı) çıkarılabilir.

Tüm bu sıralanan nedenlerden dolayı çiçekten elde edilen koku pahalı ve zordur. Bu yüzden örneğin yasemin kokusu için benzil asetat ile yapay yasemin esansı yapılır. Dolayısıyla yapay esanslar ucuz olur. Ancak esans için kullanılan kimyasallar % 100 saf olarak kullanılmaz.

Esans Yapımında Kullanılan Kimyasallar

Esans yapımında kullanılan hammaddeler genelde organiktir. Bunlar alkol, aldehit, keton, amin, ester, eter, terpen, tiol şeklinde sıralanabilir. Esans yapımında kullanılan ham maddelerin çok iyi karışması gerekir. Aynı zamanda iyi bir esans koyu kıvamda ve akışkan olmalıdır. Esansın kırılma indisinin olması kalitesini belirler. Ancak bu indi refraktometre denilen aletle ile ölçülür. İyi bir esansın renk değerlerinin belli aralıklarda olması gerekir. Bunu ölçmek için Tintometre(Renk ölçer) denilen alet gerekir. Ürün etiketlerinde ve MSDS lerinde ürünün parlama noktasının belirtilmesi gerekir. Esansın parlama noktası ne kadar küçükse yanma (parlama) oranı o kadar düşük olur. Yani parlama noktası yanmaya başladığı en düşük sıcaklık derecesidir. Dolayısıyla yangına sebep olma riski de küçük olur. Bu derece esansın saklama ve taşıma koşullarını belirtir. Esans yapılırken bu ve bunun gibi birçok işlemden geçer.

Esans Hikâyesi

Esans ilk olarak dini törenler kullanılmak amacıyla yapılmıştır. Ölülerini öte dünyaya bozulmadan göndermek için mumyalamak isteyen Mısır, Hint, Orta Asya gibi medeniyetler kullanmıştır. Tapınmak amacıyla kokulardan faydalanan medeniyetlerden bu güne kadar gelen esanslar bugün güzel kokmak için, karşı cinsi etkilemesi için kullanıldığı gibi evlerin hoş kokulu olması ve çamaşırların, makinaların güzel kokması için de yani ev ürünlerinde de kullanılır.

11.yüzyılda ise İbni Sina gül suyunu ve onun esansiyel yağını damıtma usulüyle çıkarmıştır. Bugün yaşlılarımızın çocukluğundan kalma ‘miscilik’ aslında esans satıcılarıydı. Miscilerin sattığı esans, yağ kıvamındadır. Vücuda direk sürülmez, ağır kokuludur, kolay kolay sürüldüğü yerden çıkmaz kokusu.