GENEL KULLANIM

Esans

Esans yani kokular evde ve ev eşyalarında kullanılır. Esans aynı zamanda rahatlatıcı bir etkiye sahip olduğu için aromaterapi adıyla masajlarda da kullanılmaktadır. Bu rahatlatıcı etkisi nedeniyle odalarda, banyoda, bulaşık ve çamaşır makinaları gibi yerlerde de kullanılır. Esans ile parfümün farkı vardır. Esans doğal maddelerden üretilmiş koku zerreleri olduğundan kokunun kalma süresi parfümün kokusunun kalma süresinden uzundur. Parfüm yapaydır yani laboratuvar ortamında elde edilir. Esans ise doğal ortamda elde edilir.

Esans İçin Elde Edilecek Yağlar Bitki Ve Hayvanın Neresinde?

Esans yağı, koku yapılacak maddenin yağı ile elde edilir. Bu yağlar farklı farklı yerlerdedir;

·         Bitkisel kökenli esansiyel yağlar bitkilerin çiçek, yaprak, meyve, tohum, gövde ve kök gibi farklı kısımlarından elde edilir. Bu yağlar bitkilerin özel keselerinde çok az oranda bulunur ve bu yağların elde edilmesi oldukça zor ve zahmetlidir. Çünkü bitkiden elde edilecek yağ miktarları bitkinin yaşına, türüne, bulunduğu bölgenin mevsimsel şartlarına göre yağ oranı değişir. Ancak bitkiden elde edilecek yağlar bitkilerin farklı yerlerindedir. Örneğin gül, nergis gibi çiçeklerin yağları o bitkilerin yapraklarındadır. Lavanta, nane gibi çiçeklerin yağları ise yaprak ve saplarından, armut gibi meyvelerin yağları bitkilerin kabuklarından, zencefil gibi bitkilerin ise köklerinden yağlar çıkarılır.

·         Hayvansal kökenli esansiyel yağlar bir diğer doğal hammadde grubundandır. Bunlar kalıcı ve ağır kokulardır. Hayvanların soyunun korunması amacıyla laboratuvarda geliştirilmeye çalışılan esanslardır. Esans için yağlar Civet, misk, kunduz, amber gibi hayvanlarda bulunur. Örneğin balinaların spermlerinden elde edilen hammaddedir. İspermeçet balinası ise yuttuğu katı maddelerin midesindeki salgı ile çevresinde oluşan maddeden elde edilir. Ne yazık ki bu hammaddenin elde edilmesi balinanın öldürülmesi ve bağırsaklarının çıkarılmasıyla elde edilir. Civet kedisinin çiftleşme zamanı anüs bezinde salgılanan yağlardan elde edilir.

·         Sentetik yağlar ise laboratuvar koşullarında üretilen ve bitkilerin ve hayvanlardan elde edilen yağların kokuları taklit eden kokulardır.

Okunduğu gibi yağ elde etmek son derece zor ve zahmetidir. Yağ elde edildikten sonra da damıtılma ve benzeri gibi işlemlerden geçer.

Esans Ve Genel Kullanım Yerleri

Esansların genel kullanım yerleri geniştir. Bu esans genel kullanım yerlerini odalardan tutun da mutfak, tuvalet, banyo, arabalar, apartman içlerine kadar sayabiliriz. Genel kullanım deyince tabii akla sadece bu sıralananlar değil aynı zamanda dolap içleri, bulaşık makinaları, çamaşır makinaları, elbise dolapları, ayakkabı dolapları gibi yerler de sayılabilir.


ORGA ESANS (KLASİK) 100 GR
%20 İndirim

ORGA ESANS (KLASİK) 100 GR

132,50₺ 106,00₺

ORGA ESANS (ASYA ÇİÇEĞİ) 100 GR
%20 İndirim
ORGA ESANS (GİZLİ BAHÇE) 100 GR
%20 İndirim
ORGA ESANS (EGZOTİK) 100 GR
%20 İndirim

ORGA ESANS (EGZOTİK) 100 GR

132,50₺ 106,00₺

ORGA ESANS (DENİZ ESİNTİSİ) 100 GR
%20 İndirim
1 den 5 e 5 (1 sayfa) ürün gösteriliyor