ŞAMPUANLAR

Şampuan gerçek anlamıyla ilk olarak saçı yumuşatmak ve iyi temizlenmesini sağlamak amacıyla üretilmiştir. Şampuan saçtaki kiri, tozu, yağı, kepeği vb. istenmeyen şeyleri gidermek için ideal bir üründür. Çünkü saç teli düz bir şekilde değil üzeri birbiri üzerine binmiş pulcuklar halindedir. Bu görünümüyle tıpkı balık pullarına benzer. Saçtaki bu pulların daima üst üste binmiş halde olması gerekir. Örneğin kir, toz gibi maddecikler zamanla bu pulcukların altına yerleşir. Şampuanlar saçı koruyan bu pulcukların içindeki kirleri söker atar.

Zamanla sabundaki alkali saçı sertleştirdiği için sabunu toz haline getirerek içine sitrik asit ya da asetik asit koyarak saçı yumuşatma yoluna gitmişlerdir. ( Asetik asit sirke asididir.) Tabii önceleri şampuan şimdiki gibi koyu kıvam sıvı halinde değildi. İlk önceleri toz halindeydi. Daha sonraları sıvılaştırarak bugünkü haline dönüştürmüşlerdir.  Aynı zamanda içine çeşitli koku verici maddeler yani çözeltiler, temizleme etkisi olan maddeler, renklendiriciler, polimer bakım maddeleri,  eklenir bu sırda a alkali derecesi saç sertleşmesin, yumuşasın diye düşük tutulurdu. Böylece Ph derecesi saça uygun hale gelmiş olurdu. Tüm bunların olması için tabii sitrik asit ya da sodyum hidroksiti unutmamak gerekir. Bu ise şampuanın ne kadar akıcı olması gerektiğini belirler. Şampuanın içeriğinde kullanılan sitrik asit ilk Antik Mısır döneminde keşfedilerek saçlar için kullanılmıştır. Bilindiği gibi sitrik asit limon gibi yiyeceklerde bulunur. Bir diğer kullanılan malzeme asit ise sodyum hidroksittir. Sodyum hidroksit beyaz renkte nem çekici bir maddedir ve su da kolaylıkla çözünür. Yapısı itibariyle yumuşak kaygan ve sabun hissi veren bir çözelti oluşturur.

Ev Yapımı Şampuan

Her ne kadar son yıllar da bayanlar organik ev yapımı şampuan ürünlere yönelse de ne yazık ki her şeyin evde yapılması hiç de iyi fikir değildir. Bunu nedenleri şöyle sıralanabilir:

·         Ev yapımı şampuanlar boyalı saçlar için uygun değildir.

·         Saçı yıkarken daha fazla ovmak gerekir.

·         Daha çok durulamak gerekir.

·         Yapımda kullanılan su sert ya da fazla kireçli olabilir.

Tüm bunlar saçın hem köpürmesini, hem temizlenmesini hem de parlamasını ve kolay taranmasını engeller.

Saçları Daha Fazla Beslemek

Bazı bayanlar saç konusunda oldukça titizdir ve ayrıca bakım yapmak isterler. Bu gibi bayanlar için en iyi tavsiye eczanelerde satılan B vitamini ampulleri ve Hint yağı yeterlidir.  Örneğin saç dökülme sorunu olanlar için ısırgan otu yağı, çam terebentin yağı, menekşe yağı, biberiye yağı veya lavanta yağının karışımının iyi olduğuna inanılır. Yağlı saçlara ise limon yağı, çay ağacı yağı, çam terebentin yağı, adaçayı yağı veya portakal yağının belli oranlarda karışımı ile yağ oranının düzeltileceği düşünülür. Bunun gibi bir sürü fikirler vardır. Ancak saça nasıl uygulama yapılırsa yapılsın vitaminlerce desteklenmiş iyi bir şampuanın yerini hiç bir şey tutmaz. 


ORGA SAÇ ŞAMPUANI ( YOSUN ) 400 gr
%20 İndirim
ORGA SAÇ KREMİ 400 gr
%20 İndirim

ORGA SAÇ KREMİ 400 gr

67,50₺ 54,00₺

SAÇ BAKIM ŞAMPUANI 400 gr
%20 İndirim

SAÇ BAKIM ŞAMPUANI 400 gr

72,50₺ 58,00₺

ORGA SAÇ ŞAMPUANI ( LAVANTA ) 400 gr
%20 İndirim
ORGA SAÇ ŞAMPUANI ( KARADUT ) 400 gr
%20 İndirim
ORGA DUŞ ŞAMPUANI ( ARGAN YAĞLI ) 400 gr
%20 İndirim
ORGA SAÇ ŞAMPUANI (BEYAZ ORKİDE) 400 gr
%20 İndirim
ORGA BEBEK ŞAMPUANI 400 gr
%20 İndirim

ORGA BEBEK ŞAMPUANI 400 gr

80,00₺ 64,00₺

SAÇ BAKIM ŞAMPUANI 750 GR
%20 İndirim

SAÇ BAKIM ŞAMPUANI 750 GR

122,50₺ 98,00₺

ORGA ŞAMPUAN LAVANTA 100 GR
%20 İndirim

ORGA ŞAMPUAN LAVANTA 100 GR

20,00₺ 16,00₺

ORGA SAÇ ŞAMPUANI  (YOSUN) 100 GR
%20 İndirim
ORGA SAÇ ŞAMPUANI (KARADUT) 100 GR
%20 İndirim
ORGA SAÇ BAKIM ŞAMPUANI 100 GR
%20 İndirim
SARIMSAK ÖZLÜ ŞAMPUAN 400 GR
%20 İndirim
ORGA SAÇ ŞAMPUANI (BEYAZ ORKİDE) 750 GR
%20 İndirim
1 den 15 e 25 (2 sayfa) ürün gösteriliyor